Biegowe Grand Prix Gminy Szydłowo 2016 - podsumowanie

Ostatnim etapem cyklu był II Trudny Półmaraton św. Huberta, na którego starcie 22 października stanęło 178 zawodników biegowego dystansu 21,1km oraz 50 miłośniczek i amatorów marszu Nordic Walking, którzy pokonali 12km tej wymagającej trasy. Wszyscy szczęśliwie dotarli do mety. Niektórzy biegli treningowo, dla towarzystwa lub jako wsparcie, jednak wielu biegaczy udział w zawodach traktuje bardzo poważnie i daje z siebie dosłownie wszystko. Na jednych i drugich na mecie czekał zasłużony medal, ciepły posiłek regeneracyjny oraz tradycyjnie miła atmosfera w gronie znajomych.

Pogoda dla zawodników była bardzo dobra - nieco gorzej z punktu widzenia organizatorów i gości. Dzielni i pomocni wolontariusze - niezawodni uczniowie Zespołu Szkół im. Wł. Reymonta w Starej Łubiance, których nie zabrakło na trasie, mimo trudów aury skutecznie dopingowali i pomagali biegaczom. A wśród nich pierwszy na linię mety wbiegł Mateusz Pałys z Piły, reprezentant dobrze znanego klubu „4RUN TEAM Piła”. Pokonanie trudnej trasy zajęło mu tylko 1:19:59 - brawo! Zaś pierwszą kobietą wśród biegaczek była Bernadeta Klawińska z Wałcza - reprezentantka „100 Batalionu Łączności” na mecie zameldowała się z czasem 1:35:32.

Z powodu deszczu ceremonię dekoracji z naszej reprezentacyjnej, gminnej, wzbudzającej zazdrość sceny przeniesiono do holu szkoły i w przytulnej atmosferze rozpoczęto od wręczenia potwierdzenia przelewu na konto fundacji na leczenie i rehabilitację dla Szymona Sadowego. Następnie, przy niezawodnej pomocy najlepszego pilskiego konferansjera Wojtka Dróżdża - wręczano zasłużone puchary zwycięzcom biegu i marszu - w kategoriach wiekowych oraz mieszkańców naszej gminy. Gratulacje zawodniczkom i zawodnikom składali przy tej okazji Wójt Gminy Szydłowo Pan Dariusz Chrobak, Przewodniczący Rady Gminy Pan Piotr Drożdż, Przewodniczący Komisji Sportu Pan Mieczysław Dubowy oraz Prezes Stowarzyszenia - jednocześnie pomysłodawca tej największej i najtrudniejszej imprezy biegowej w gminie Szydłowo - moja skromna osoba.

Zgodnie z regulaminami wszystkich tegorocznych imprez biegowych organizowanych przez Stowarzyszenie Biegaczy Gminy Szydłowo każde 10 zł z wpisowego wpłacanego na konto przez zawodnika przekazane zostało na cel charytatywny. W sumie przekazaliśmy łącznie na konto 3 fundacji blisko 9 tys. zł! Dziękujemy gronu pedagogicznemu za wskazanie podopiecznych oraz dziękujemy zawodnikom. W przyszłym roku panujemy również wspierać potrzebujące osoby z terenu naszej pięknej gminy. Imprezy sportowe są dobra okazją dla uruchamiania takich skutecznych form materialnej pomocy oraz współpracy między fundacjami a stowarzyszeniami na rzecz dzieci i osób potrzebujących rehabilitacji.

Dla przypomnienia - biegowe Grand Prix Gminy Szydłowo to 3 imprezy sportowe. Najbardziej znana i popularna z nich to „Papieski Bieg Przełajowy im. św. Jana Pawła II”. Jego 8 edycję 23 kwietnia ukończyło 357 biegaczy oraz 31 „kijkarzy”. Bieg ten wchodzi też w skład powiatowych imprez „Biegaj z Nami” - corocznie stanowi inaugurację tego bardzo znanego cyklu. Zawodnicy mieli do pokonania 9 km ze Skrzatusza do Starej Łubianki. Imprezie tej zawsze towarzyszą również biegi dla dzieci na różnych dystansach. Kolejna, to odbywający się zawsze w pierwsza sobotę sierpnia „Bieg i Marsz Trzeźwości”, którego 3 edycję ukończyło 214 biegaczy i 40 miłośników Nordic Walking. Bieg ten promuje nie tylko zdrowy tryb życia bez uzależnień, ale też zachęca do debiutu. Sprzyja temu krótki, bo zaledwie 5,5-kilometrowy dystans stosunkowo łatwej trasy.

Wszystkie 3 imprezy w 2016 roku ukończyło ponad 100 osób - gratulujemy! Jak przed rokiem - zawodnicy ci otrzymają wkrótce pocztą specjalny, pamiątkowy dyplom okolicznościowy potwierdzający ukończenie całego Grand Prix.

Stowarzyszenie pragnie podziękować niezawodnym współorganizatorom: dyrekcji, nauczycielom, pracownikom i uczniom Zespołu Szkół im. Wł. Reymonta w Starej Łubiance, niezastąpionym strażakom z OSP Stara Łubianka, władzom samorządowym oraz pracownikom Urzędu Gminy Szydłowo oraz Starostwa Powiatowego w Pile. Imprezy są wspierane poprzez dotacje z Gminy Szydłowo i Powiatu Pilskiego. Dziękujemy również wszystkim sponsorom i przychylnym ludziom dobrego serca oraz oczywiście samym zawodnikom za dobre słowa, które od nich słyszymy w biurze zawodów, w e-mailach i w komentarzach.

W organizację najwięcej pracy i serca wkładają członkowie Stowarzyszenia, które wkrótce obchodzić będzie 4 rok swojego istnienia. Tym samym zbliża się koniec kadencji członków Zarządu tej organizacji. Organizacji, która za swoją działalność w 2015 roku została doceniona statuetką i tytułem „Lidera Sukcesu”. Miejmy nadzieję, że po wyborach nowych władz Stowarzyszenia nadal będzie ono pracować siłą swoich zaangażowanych członków na rzecz propagowania sportu i zdrowego trybu życia w naszej pięknej gminie. Zrobiliśmy dużo, ale chyba można więcej? A jeśli nie więcej, to lepiej... Praca społeczna niesie wiele satysfakcji i szczególnie w obecnych czasach warto dawać przykład młodemu pokoleniu, że nie tylko materialna gratyfikacja się liczy. Słowo „dziękuję” usłyszane na linii startu potrafi także wynagrodzić trudny organizacyjne, a człowiek nie jest stworzony tylko do pracy ale i do twórczości, nie do ciągłego odtwarzania i pracy na rzecz korporacji, a do realizacji własnych pomysłów i pomocy innym...

I tym nudnie patetycznym akcentem kończąc - serdecznie zapraszam biegaczy już w przyszłym roku! Terminy są już znane, to 29.04, 5.08 i 28.10.2017r. Zapisy internetowe otwieramy zawsze na ok. 2 miesiące przed danym biegiem. Tradycyjnie już medale zdobyte na wszystkich trzech imprezach połączą się - tworząc spójną całość. Z życzeniami zdrowia...

Grzegorz Lewandowski, 02.11.2016r.